Przetestuj swoją aplikacje!

Sprawdź jakość sklepu lub strony internetowej

Jak sprawdzić stronę internetową lub sklep?

Jak sprawdzić stronę lub sklep? Czyli jak odsiać ziarno od plew?

Jakość strony WWW lub sklepu internetowego to jeden z kluczowych czynników, który może przełożyć się na ilość pozyskanych Klientów czy sprzedaż produktów. Zanim zapłacisz za wykonaną pracę - sprawdź jej jakość. Zweryfikuj swojego dostawcę dzięki kilku darmowym stronom internetowym. Automatyczne testy wskażą braki Twojej aplikacji, które z kolei pozwolą zweryfikować Ci poprawność czy szybkość działania Twojej strony WWW czy sklepu. Jeżeli Twoja aplikacja poprawnie zda wszystkie testy, świadczyć to będzie o tym, że wykonawca dobrze się spisał. Więc po co właściwie te testy? Już odpowiadam! Jeżeli aplikacja nie zda testów lub wyniki będą niezadowalające, będzie to dla Ciebie informacja, że z całą pewnością musicie jeszcze popracować nad stroną.

Nie będę rozwodził się tutaj o tym jak ważna jest jakość wykonania aplikacji, zrobię to w innym wpisie. Złowieszczo wspomnę tylko o sklepach i stronach, które musiały zostać stworzone od nowa, gdyż ilość użytych rozwiązań i płynność działania zmuszały właścicieli do porzucenia obecnego rozwiązania. Ty masz jednak przewagę, ten artykuł może uchronić Cię przed stratą sporych ilości pieniędzy, a kto wie, może nawet uratuje Twój biznes w przyszłości!

Narzędzia do testowania:

Zanim rozpoczniemy, pamiętaj o pewnej zasadzie: Testowanie dowodzi obecności błędów, a nie ich braku. Czyli za pomocą testu możemy dowieść, że sklep lub strona nie jest poprawna, ale nie dowiedziemy w ten sposób, że w 100% jest. Jeszcze prościej? Proszę bardzo! Jeżeli wszystkie wyniki testów okażą się poprawne, świadczy to o tym, że prawdopodobieństwo błędów na stronie jest niewielkie. Jeżeli natomiast wyniki wykonanych testów nie będą poprawne, oznacza to, że Twoja aplikacja na pewno zawiera błędy, które koniecznie trzeba wyeliminować.

PageSpeed Insights (PSI)

Moim zdaniem to absolutny game changer, jeżeli mówimy o jakości kodu. Kod strony powinien dążyć do prostoty, szybkościoptymalizacji. Było o tym w książkach, było na studiach, pisali o tym na forach, ale to jak grochem o ścianę. I nagle bum. Pojawia się komunikat, że niektóre składowe PageSpeed Insights będą brane pod uwagę podczas ustalania pozycji strony w wynikach wyszukiwania (mówi o tym ten wpis) i nagle każdy zaczyna sprawdzać jaki wynik ma jego strona na WordPressie. Wystawieni na próbę twórcy stron do tej pory zakłamują rzeczywistość hasłami typu "nasz model biznesowy jest inny" lub "to nic nie zmieni" lub całkowity odjazd "ciekawe ile Google ma w tym rankingu" - tak jakby Google musiało walczyć o pozycję...

Sprawdź jaki wynik osiąga Twoja strona: PageSpeed Insights

W polu do wpisania adresu URL, umieść link do strony lub sklepu, który chcesz sprawdzić, a następnie kliknij "analizuj". Narzędzie posiada intuicyjny interfejs, który wskaże wady testowanej aplikacji.

The W3C Markup Validation Service

To wlidator, który sprawdza poprawność znaczników, między innymi w dokumentach HTML. Test pozwoli nam stwierdzić czy strona lub sklep internetowy nie posadają błędów składniowych. W dużym uproszczeniu: jest to sprawdzian poprawności składni wedle szeregu ustalonych zasad. Jeżeli nie wyobrażasz sobie artykułu w gazecie z błędami ortograficznymi, podobnie powinieneś podchodzić do swojej strony. Rodzaj i powagę błędu należy interpretować indywidualnie w odniesieniu do całości kodu.

Sprawdź swoją stronę: W3C Markup Validation

W polu adresu URL umieść link strony lub sklepu, który chcesz sprawdzić, a następnie kliknij "check". Jeśli będziesz miał problem z interpretacją wyników zapraszam do kontaktu z nami na telegramie (link).

HTML 5 Outliner

Narzędzie służy do sprawdzania struktury nagłówków na Twojej stronie. Aplikacja posiada kilka wad, dlatego jej wynik powinien być czysto orientacyjny. Osobiście korzystam z rozwiązań zaimplementowanych do narzędzi developerskich i takie również polecam, jednak HTML 5 Outliner jest dość łatwy w użyciu, dlatego go tutaj umieściłem. Dzięki temu narzędziu w łatwy sposób możemy sprawdzić ile posiadamy nagłówków najwyższego poziomu lub czy struktura naszych treści na stronie została zaimplementowana poprawnie. Jak już wspomniałem, narzędzia nie należy używać jako wyznacznika jakości struktury treści, bo bardzo często zdarza się, że strona zawiera przykładowe treści lub programista zostawia sprawy semantyki osobie, która będzie zajmowała się pozycjonowaniem - dlatego trzeba mieć to na uwadze.

Przetestuj swoją stronę: HTML 5 Outliner

W polu do wpisania adresu URL, umieść link do strony lub sklepu, który chcesz sprawdzić, a następnie kliknij "Outline this!". Następnie powinna ukazać się struktura treści testowanej aplikacji. Powinna być ona spójna i logiczna.

Narzędzie do testowania optymalizacji mobilnej

To narzędzie Google, które pozwoli nam sprawdzić czy witryna jest responsywna tzn. dostosowana do ekranów urządzeń mobilnych. W praktyce narzędzie sprawdza: czy strona mieści się na ekranie urządzeń mobilnych, czy obszar strony dostosowuje się do ekranów oraz czy font na stronie nie jest zbyt mały, co mogłoby utrudnić czytanie treści. Test optymalizacji mobilnej jest stosunkowo łatwy do zaliczenia, ale jeśli Twoja aplikacja go nie zdaje powinieneś jak najszybciej poprawić istniejące błędy.

Prztestuj swoją stronę: Narzędzie do testowania optymalizacji mobilnej

W polu do wpisania adresu URL, umieść link do strony lub sklepu, który chcesz sprawdzić, a następnie kliknij "Sprawdź URL". W przypadku prawidłowej optymalizacji mobilnej powinieneś otrzymać komunikat: "Strona jest dostosowana do komórek".

Podsumowanie

Oto cztery narzędzia, dzięki którym wstępnie sprawdzisz jakość wykonania swojej strony internetowej lub sklepu online. Pamiętaj, aby pomimo pozytywnych wyników zapytać również o opinię innego specjalistę, niezwiązanego z aplikacją. Możesz napisać do mnie tutaj(telegram) lub zapytać na jednym z for internetowych, przykładowo tutaj jest odpowiedni dział forumweb. Dodatkowo, jeżeli testy nie wypadły pomyślnie, nie daj sobie wmówić, że to nic nie znaczące skrypty.

Miłego testowania!