Indywidualna strona internetowa lub sklep Czy może być tanio?
Idealna aplikacja internetowa
Nie lubię robić zakupów, jednak jeśli już to robię, kieruje się zasadą rozwiązań idealnych. Co rozumiem przez rozwiązania idealne? Już śpieszę z wyjaśnieniem. Przykładowo: jakiś czas temu kupowałem sofę do mieszkania. Nie chciałem przeznaczyć na ten zakup przesadnie dużo pieniędzy, jednak zamiast iść po linii najmniejszego oporu i kupić tanią kanapę w pierwszym lepszym sklepie, zdecydowałem się odwiedzić drogi sklep z ekskluzywnym asortymentem i wybrać sobie wymarzoną sofę, niezależnie od ceny. Jednak wybrałem ją nie po to, by ją kupić, a po to, by mieć punkt odniesienia i spróbować znaleźć mebel jak najbardziej zbliżony do wymarzonego, w budżecie, na który mogę sobie pozwolić. Pewnie zastanawiasz się po co to przydługawe wprowadzenie? Po to, że ta metoda sprawdza się również w przypadku kupna stron WWW. Przejdźmy zatem do wspominanych rozwiązań idealnych:
Idealny sklep lub strona internetowa
Wzorem, który posłuży nam za punkt odniesienia będzie aplikacja Business (link), stworzona przez specjalistów z najwyższej półki. Szybka, responsywna, z darmowymi aktualizacjami oraz całodobowym wsparciem technicznym. Posiada przejrzysty interfejs, a także ciekawy i nowoczesny wygląd graficzny wzbogacony o płynne animacje. W prestiżowych testach szybkości i optymalizacji (opisanych w artykule Jak sprawdzić stronę internetową lub sklep?) strona zdobywa najwyższe noty bez żadnych kompromisów. Wypunktujmy zatem cechy idealnego kandydata.
- Optymalizacja
- Bezbłędna semantyka
- Brak błędów składniowych
- Niska cena utrzymania
- Wsparcie
- Bezpieczeństwo
- Przyjazny i przemyślany interfejs
- Nowoczesny projekt graficzny
- Płynne animacje
- Możliwość rozbudowy
- Dostępność
- Łatwość obsługi
Która z tych zalet jest moim zdaniem najważniejsza? Myślę, że optymalizacja. No bo cóż nam z perfekcyjnej strony internetowej lub sklepu, skoro przegramy wyścig o pierwsze miejsca w wynikach wyszukiwania i nikt jej nie zobaczy?
Dostępne rozwiązania
Spróbujmy teraz przyjrzeć się rozwiązaniom dostępnym na rynku. Temat jest dość rozległy, a jeśli będę przedłużał to stracę Twoją uwagę, skupię się więc na najpopularniejszych rozwiązaniach i pozwolę sobie nieco uprościć niektóre aspekty, aby mój przekaz był zrozumiały. Kto może wykonać dla nas aplikacje internetową opisałem w artykule: Kto wykonuje strony lub sklepy internetowe? - a w tym miejscu postaram się opisać jakie są możliwości:
Kreatory
To najtańsza forma rozwiązania, która pozwala na szybką konfigurację oprogramowania, kosztem głównego celu aplikacji. Celem witryny internetowej nie jest przecież łatwa edycja strony czy sklepu, a jak najwyższa jej jakość, która stanowi wstęp do pozycjonowania, które z kolei przyczynia się do pozyskania Klientów. Twojego potencjalnego Klienta nie interesuje przecież czy osobie, która tworzyła Twoją stronę było łatwo czy trudno ją edytować. Liczy się efekt końcowy - czyli sprzedaż produktu bądź usługi. Z reguły odradzam wybór kreatorów czy metod typu "zainstaluj kolejną wtyczkę", które tworzą sztuczny tłum odwiedzin na stronie. Prawie zawsze takie podejście kończy się kilkoma różnymi bibliotekami na stronie, niespójnym kodem i problemami podczas rozbudowy czy edycji. Najgorszym przykładem podejścia do tworzenia aplikacji zdaje się być korzystanie z takich rozwiązań jak Wix czy Elementor, które stanowią kulminację wszystkich możliwych wad.
Plusy rozwiązania:
- Brak
Minusy rozwiązania:
- Brak rozwiązań personalnych
- Brak dostępu do kodu aplikacji
- Cena abonamentowa
- Brak wsparcia
- Brak integracji
- Słaba optymalizacja
- Aplikacje często nie są bezpieczne
- Tendencja do spadku wydajności
- Brak unikatowego wyglądu
Szablony
Czyli gotowe projekty strony WWW z możliwością personalizacji, stworzone dużo wcześniej. Jakość szablonu w dużej mierze zależy od umiejętności i podejścia twórcy. W sieci możemy znaleźć wiele dobrze napisanych aplikacji, przygotowanych do pozycjonowania, gdzie autor kładł duży nacisk na jakość wytwarzanego oprogramowania. Z drugiej strony, lwia część szablonów tak naprawdę nie nadaje się do użytku. Twórcy często przesadzają z wariantami danego szablonu, przez co otrzymujemy aplikacje z masą zbędnego kodu, który nigdy nie zostanie użyty. Osobiście preferuję podejście, że jeśli czegoś nie używasz, to nie każ przeglądarce tego wczytywać. Idąc tym tokiem rozumowania: szablon podczas procesu wdrażania powinien zostać wyczyszczony ze zbędnych bibliotek, wariantów wyglądu czy zależności, których nie używamy na naszej stronie.
Plusy rozwiązania:
- Niski koszt wdrożenia
- Aplikacja na własność
- Dowolność edycji (w zależności od szablonu)
- Szybkość działania
- Możliwość personalizacji
- Najczęściej wariant abonamentowy, istnieje jednak opcja jednorazowej opłaty
Minusy rozwiązania:
- Powtarzalny wygląd
- Personalizacja wiąże się ze znacznym wzrostem kosztów
- Niektórzy wykonawcy wymagają opłat abonamentowych
- Brak praw majątkowych
- Błędnie wdrożony szablon może powodować słabą wydajność
- Nie zawsze dostawca szablonu oferuje pakiet wdrożenia
Indywidualne rozwiązania
W tym punkcie skupimy się na projektach, które odpowiadają na sprecyzowane potrzeby zamawiającego, czyli na rozwiązaniach pisanych indywidualnie dla każdego Klienta. Strona w tej postaci posiada indywidualny kod aplikacji, spersonalizowany projekt graficzny oraz dowolnie wybrane moduły. Jak wspomninałem na wstępie, moim priorytetem podczas tworzenia indywidualnych projektów jest szybkość działania udowodniona wysokim wynikiem w testach szybkości PageSpeed Insights, który powinien być rezultatem profesjonalnie napisanej aplikacji. Na poziom, złożoność jak i jakość strony lub sklepu wpływa bardzo dużo czynników. Skłamałbym jednak pisząc, że budżet nie jest najważniejszym. Specjaliści kosztują, a dobrzy specjaliści kosztują jeszcze więcej. Dlatego jeżeli ktoś oferuje Ci aplikację poniżej cen rynkowych, sprawdź dokładnie czy nie ma w niej jakiegoś haczyka. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, napisałem o tym osobny artykuł: Zanim zamówisz stronę...
Plusy rozwiązania:
- Indywidualne oprogramowanie gwarantujące nieograniczone możliwości
- Unikalny projekt graficzny
- Dowolność edycji, oprogramowanie dostosowane do Twoich potrzeb
- Aplikacja na własność
- Możliwość personalizacji
- Szybkość działania
Minusy rozwiązania:
- Wysoki koszt
Podsumowanie i wnioski
Artykuł należy traktować jako wstęp do debaty na temat kompromisu aplikacyjnego z racji na szereg użytych uproszczeń i skrótów myślowych. Zalety i wady poszczególnych wariantów są zależne od wielu czynników i nie zawsze muszą występować. Przykładowo gotowe rozwiązania, które znajdują się w ofercie Compsoul, w niektórych przypadkach mogą okazać się znacznie lepszym wyborem od wielu stron indywidualnych. I w drugą stronę: strony indywidualne mogą okazać się dużo lepszym wyborem od gotowych rozwiązań. W programowaniu - podobnie jak w życiu - nie wszystko jest czarno-białe. Artykuł miał za zadanie przybliżyć temat i skłonić do zadawania niewygodnych pytań dostawcom wątpliwej jakości.