Strona lub sklep internetowy
aplikacja od której zależy przyszłość Twojej firmy
Informatyzacja gospodarki to nie przyszłość, a teraźniejszość. Dobrze wykonana strona internetowa pozwoli Ci pozyskać Klientów i zwiększyć dochody firmy. O tym jak sprawdzić stronę internetową, pisze szerzej w artykule: Przetestuj swoją aplikacje!. W dzisiejszym wpisie natomiast postaram się po krótce opisać najpopularniejszych wykonawców stron WWW, plusy i minusy poszczególnych rozwiązań oraz własną, autorską koncepcję.
Kto wykona mi stronę?
Zacznijmy od wyboru wykonawcy. Współpraca z wieloma agencjami czy freelancerami w mojej karierze zawodowej pozwoliła mi zauważyć powtarzające się schematy działań oraz ich wady i zalety. Wykonanie strony internetowej wiąże się z zatrudnieniem minimum jednej osoby, jednak optymalnym rozwiązaniem jest zatrudnienie trójki specjalistów: Grafika, Fullstacka oraz Copywritera. O potencjalnych kosztach wykonania strony WWW, piszę w następującym wpisie: Ile kosztuje strona internetowa?. Skoro już wiemy kogo powinniśmy zatrudnić, skupmy się na opcjach jakie mamy do wyboru. W całym artykule przyjmijmy rosnące sortowanie po cenie wykonywanych usług:
Samodzielnie
Jeżeli chcesz coś zrobić dobrze - zrób to sam. No racja, ale sytuacja komplikuje się, kiedy musimy stworzyć dobrze zoptymalizowaną aplikację internetową, która będzie kluczem do naszego sukcesu. Możemy oczywiście zrobić to samodzielnie korzystając z gotowych rozwiązań dostępnych na rynku, ale musimy jednak liczyć się z tym, że o ile nie jesteś utalentowanym designerem czy developerem, Twoja strona będzie zawierała sporo niedociągnięć, z których możesz sobie nawet nie zdawać sprawy. Na rynku istnieją lepsze oraz gorsze rozwiązania, a w celu ich weryfikacji możemy skorzystać z wiedzy zawartej w artykule: Przetestuj swoją aplikacje!. Zdecydowanie odradzam korzystanie z "kreatorów" pokroju Wix czy Elementor. Najlepiej znaleźć profesjonalne oprogramowanie udostępniane za darmo, przykładowo w Compsoul. Kończąc już tę przydługawą dygresję, przejdźmy do plusów i minusów samodzielnej pracy nad stroną:
Plusy rozwiązania:
- Brak kosztów pracy
- Podstawowa umiejętność obsługi aplikacji, którą wybraliśmy
Minusy rozwiązania:
- Brak kompetencji
- Ryzyko wyboru nieadekwatnego rozwiązania
- Błędna lub brak optymalizacji
- Rozbudowa strony w późniejszym czasie może okazać się nieopłacalna lub niemożliwa
- Stosowanie szkodliwych praktyk programistycznych
- Wygląd aplikacji
- Banalna i nieciekawa treść lub hasła reklamowe pokroju: "Paróweczka od Mareczka"
Szwagier
Ktoś z rodziny, osoba znająca się na komputerach, instalował mi Windowsa lub pracował kiedyś w call center. Wykonawca zdecydowanie najtańszy z całej grupy, a schemat jego działania może być następujący: instalacja instancji CMS (najczęściej będzie to WordPress), wprowadzenie treści docelowej, ewentualna instalacja skórki. Rozwiązanie idealne o ile ja lub osoba mojego pokroju jest Twoim szwagrem. Będąc poważnym, należy zaznaczyć, że Twoja strona WWW jest Twoim najlepszym handlowcem. Jeżeli więc osoba, która wykonuje dla Ciebie tak ważne przedsięwzięcie jest osobą nieprofesjonalną, może wyrządzić Twojej firmie więcej szkody niż pożytku. Z dwojga złego, jeśli masz mieć spapraną stronę internetową, to lepiej nie posiadać jej w ogóle. Bo kiedy nie masz swojego handlowca to przynajmniej wiesz, że musisz kogoś zatrudnić. A co się dzieje kiedy zatrudnisz jednak osobę nieprofesjonalną?
Plusy rozwiązania:
- Niski koszt pracy
Minusy rozwiązania:
- Brak kompetencji
- Ryzyko wyboru przez wykonawcę nieadekwatnego rozwiązania
- Błędna lub brak optymalizacji
- Rozbudowa strony w późniejszym czasie może okazać się nieopłacalna lub niemożliwa
- Stosowanie szkodliwych praktyk programistycznych
- Niemożność wyciągnięcia konsekwencji od wykonawcy
- Wymagana podstawowa wiedza w celu weryfikacji wykonanej pracy
- Wygląd aplikacji
Freelancer
To określenie dużym uproszczeniem i życzliwie zakłada, że osoba, którą wybierzesz będzie profesjonalistą. Freelancerem jest programista pracujący na etacie i dorabiający po godzinach, osoba prowadząca jednoosobową agencję interaktywną lub specjalista będący wolnym strzelcem (wiem co sobie teraz pomyślałeś - to, że ktoś jest strzelcem, a Ty wagą znaczy, że będziecie do siebie pasować). Hue hue! Niestety, nie! I to nie dlatego, że wagi nie lubią strzelców, a dlatego, że "wolny strzelec" opisuje osobę niezwiązaną z żadną agencją, która pośredniczyłaby pomiędzy nim, a Twoją aplikacją. Kluczową sprawą w tym punkcie, która będzie miała wpływ na powodzenie całego przedsięwzięcia, jest Twoja znajomość ludzi. Na rynku można natknąć się na wykonawców, których położenia na wykresie efektu Dunninga-Krugera można oczekiwać u samej góry, z lewej strony. Jak sprawdzić potencjalnego wykonawcę? Według mnie, najlepszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie jego najnowszych prac, choćby za pomocą testów opisanych w tym artykule: Przetestuj swoją aplikacje!. Możemy również zbadać opinie o wykonawcy, ewentualnie skontaktować się z byłym klientem prosząc o referencje. Zalety i wady tego rozwiązania, przy założeniu, że trafiliśmy na wykwalifikowaną osobę, zdają się być następujące:
Plusy rozwiązania:
- Średni koszt pracy
- Aplikacja wykonana zgodnie z dobrymi praktykami programistycznymi i graficznymi
- Możliwość późniejszej rozbudowy aplikacji
- Optymalizacja aplikacji
- Wygląd aplikacji
- Po odpowiednim sporządzeniu umów, możliwość egzekwowania jej treści
- Faktura, którą będziemy mogli umieścić w kosztach
Minusy rozwiązania:
- Średni koszt pracy
- Musisz samodzielnie nadzorować cały przebieg pracy nad projektem
- Wymagana podstawowa wiedza w celu weryfikacji wykonanej pracy
- Musisz zatrudnić kilka osób, których współpracę powinieneś nadzorować
Agencja interaktywna
To grupa ekspertów pracująca nad Twoją aplikacją. Dzięki kierownictwu i rozwiązaniom związanym z przepływem pracy, wyręczą Cię z obowiązku nadzorowania aplikacji i weryfikowania jej. Czy to by oznaczało, że wystarczy, że zapłacę i będę miał super stronę? Niestety nie. Tutaj pragnę przytoczyć pewną rozmowę ze znajomym projekt menadżerem, który założył własną agencję. Zauważając, że status społeczny omawianego osobnika wzrósł znacznie, zapytałem go o jego model biznesowy. W odpowiedzi otrzymałem: "Bierzesz gotowego WP, instalujesz, zatrudniasz juniorów i sprzedajesz to jako profesjonalne narzędzie". W chwili obecnej nie utrzymuję już kontaktów z tym człowiekiem. Chciałbym zaznaczyć, że agencja interaktywna musi przynosić zysk - to oczywiste. Jeżeli więc jej oferta jest nad wyraz atrakcyjna, może to być spowodowane niższą jakością wykonywanych usług. Jeżeli zależy Ci na jakości oprogramowania, a powinno Ci zależeć, możesz wynająć eksperta, aby wyraził opinię na temat Twojej aplikacji. Plusy i minusy współpracy z agencjami interaktywnymi:
Plusy rozwiązania:
- Zespół programistów i grafików, którzy mogą konsultować się miedzy sobą
- Odpowiedzialność firmy nad powierzoną aplikacją
- Nadzór projekt menadżerów nad procesem tworzenia aplikacji
- Gwarantowane wsparcie, o ile agencja będzie jeszcze istniała
- Wygląd aplikacji
- Szybkość realizacji (w proces tworzenia aplikacji może być zaangażowany cały zespół programistów i grafików)
- Kompleksowość usług
Minusy rozwiązania:
- Wysoka cena oferowanych usług
- Agencja nie zawsze tworzy dobre oprogramowanie
- Tendencja do przywiązywania Klienta (możemy mieć wykupioną tak dużą ilość usług, że zmiana agencji będzie nieopłacalna)
Kogo bym wybrał?
Podsumowanie chciałbym zaprezentować w formie moich prywatnych przemyśleń: czyli kogo osobiście wybrałbym ja, gdybym chciał stworzyć profesjonalną stronę internetową w ograniczonym budżecie:
- Fullstack - siebie, ewentualnie znalazłbym osobę swojego pokroju, pracującą na etacie w agencji, która w ramach dodatkowej pracy wykonałaby dla mnie aplikacje. Sprawdziłbym jej najnowsze realizacje za pomocą testów automatycznych i starał się podpisać umowę, ewentualnie poprosiłbym o fakturę VAT, gdyż spora część programistów na etatach posiada umowę B2B.
- Web Designer - zwróciłbym się z zapytaniem do agencji interaktywnej, ewentualnie do jednego z moich znajomych zajmujących się projektowaniem graficznym. Przykładowo tego. Mając na uwadze, że osoby tego pokroju zarabiają dużo, przy dobrym trunku uświadomiłbym mu, że pieniądze nie są najważniejsze. :)
Na koniec już - nie możemy zapominać o osobach, które warto by było zatrudnić w celach promowania naszej strony. O ile dobrze przygotowana aplikacja będzie dużym ułatwieniem dla osoby zajmującej się pozycjonowaniem, tak nie możemy zapominać, że aplikacja wymaga nadzoru, aktualizacji oraz promocji w sieci. Możemy mieć najlepiej napisaną aplikacje, która będzie wyglądała jak milion dolarów, jeżeli jednak nasza oferta nie będzie znajdowana przez użytkowników to o istnieniu naszej aplikacji dowiedzą się wyłącznie najbliższe osoby z rodziny. Nikt więcej.