Profesjonalna strona internetowa

Całkowicie za darmo!

Profesjonalna strona internetowa zupełnie za darmo!

Gotowa strona www bez dodatkowych opłat

Wpis przedstawia sposób instalacji darmowej i profesjonalnej strony internetowej na wybranym serwerze. Aplikacja nie jest szablonem, a gotową stroną internetową opartą na CMS Made Simple. Darmowa strona internetowa została stworzona, w analogiczny sposób do pozostałych naszych rozwiązań: lista projektów. Podobnie jak i one skupia się na maksymalnej wydajności i optymalizacji. Zgodnie z moją (Daniel) maksymą: "Facultates pro website creator fieri non debet sumptu suo perficiendi (Ułatwienia dla Twórcy strony, nie powinny być popełniane kosztem jej wydajności)". Z pobraną stroną możesz robić dosłownie wszystko, niewolno Ci jedynie jej sprzedawać. Zachęcam do lektury.

Na skróty

  • Informacje na temat projektu
  • Demo projektu
  • Link do pobrania projekt
  • Adres do zaplecza, jest adresem TWOJEJ DOMENY z dopiskiem admin.
    Przykładowo nasza-darmowa-strona-www.pl/admin
  • Dane do konta administratora:
    login: compsoul
    hasło: compsoul

Instalacja gotowej strony internetowej

Na wstępie chciałbym zaznaczyć że nie jest to szablon, jest to gotowa strona z już skonfigurowanym CMS. Wystarczy przenieść pliki na serwer i skonfigurować połączenie z bazą danych. Wymagania serwera można znaleźć na tej stronie.

Pobieramy paczkę ZIP

Paczkę plików z gotową stroną internetową możemy pobrać z pomocą tego linku. Następnie paczkę należy rozpakować za pomocą dowolnego programu do rozpakowywania plików, przykładowo WinRAR czy WinZip. Po rozpakowaniu paczki, powinniśmy uzyskać katalog w którym znajduje się plik z bazą danych o nazwie "compsoul" oraz katalog z plikami ftp pod analogiczną nazwą.

Przenosimy pliki na serwer

Przenieść pliki na serwer można na wiele sposobów. Najbezpieczniej będzie przenieść spakowane pliki na serwer i rozpakować je za pomocą, dostarczonego przez hosting oprogramowania. Ja jednak zaprezentuje sposób najszybszy.

Pobieramy klienta pocztowego

Do przeniesienia plików na serwer posłużymy się darmowym oprogramowaniem FileZilla. Pobieramy program i instalujemy go podążając za kreatorem instalacji. Po poprawnym zainstalowaniu i otwarciu programu, otrzymujemy następujące okno:

Okno programu FileZilla

Następnie z górnego menu wybieramy Plik > Menadżer Stron i dodajemy nowy adres za pomocą przycisku Nowy adres. Powinno ukazać się nam okno do wprowadzenia adresu:

Okno programu FileZilla

Wypełniamy je danymi do swojego serwera, jeżeli nie wiem jakie dane i gdzie mamy je wpisać, należy skontaktować się z swoim usługodawcą hostingu i podesłać mu link do tego artykułu. Wskazując miejsce gdzie mamy problem. Po uzupełnieniu danych klikamy na przycisk połącz. W zależności od konfiguracji naszego konta (dane które uzupełnialiśmy przed chwilą) możemy znajdować się na różnym poziomie, w drzewku naszych katalogów na ftp. Szukamy folderu o nazwie "public_html" (Uwaga nasze konto może być tak skonfigurowane, że przenosi nas bezpośrednio po połączeniu do folderu public_html). Następnie kiedy już znajdujemy się w docelowym katalogu, zawartość folderu o nazwie ftp zaznaczamy i przenosimy za pomocą myszki (chwyć i upuść) do naszego katalogu na FTP. Operacja może chwilę potrwać, ale po przeniesieniu blisko 4000 plików naszym oczom ukaże się następujące okno:

Okno programu FileZilla

Zwróć uwagę na taby na samym dole okna, poprawne skopiowanie powinno skutkować brakiem liczby obok zakładki Nieudane transfery. Po przeniesieniu plików i uruchomieniu naszej strony (czyli wpisaniu domeny która wskazuje na odpowiedni katalog na ftp) powinniśmy otrzymać błąd połączenia z bazą danych. Tym aspektem zajmiemy się w kolejnym punkcie.

Importujemy bazę danych

Patrząc na naszą rozpakowaną paczkę, widzimy że obok folderu o nazwie "ftp" mamy plik "compsoul". Jest to właśnie plik bazy danych, którą również musimy dodać na nasz serwer. W tym celu należy stworzyć nową bazę używając oprogramowania dostarczanego przez naszego dostawcę hostingu. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić skontaktuj się ze swoim dostawcą, na pewno Ci pomoże. Ja niestety nie mogę napisać instrukcji, ponieważ większość dostawców ma swoje autorskie oprogramowania. Po utworzeniu bazy danych, możemy się do niej zalogować poprzez oprogramowanie phpMyAdmin. Informacje jak uruchomić oprogramowanie, również znajduje się u dostawcy hostingu. Po zalogowaniu się do swojej bazy danych (dane których użyłeś podczas tworzenia bazy) powinniśmy otrzymać taki widok:

Okno oprogramowania phpMyAdmin

W lewym górnym rogu, na liście naszych baz wybieramy interesująca nas bazę. W moim przypadku będzie to "compsoul_test2". Następnie klikamy w zakładkę Importuj u góry na liście zakładek, otrzymując następujący widok:

Okno oprogramowania phpMyAdmin

Za pomocą przycisku Przeglądaj wskazujemy na plik compsoul znajdujący się w paczce. Następnie klikamy w przycisk Wykonaj, tym samym importując naszą bazę danych, po zaimportowaniu powinniśmy otrzymać komunikat o poprawnym imporcie. No i baza! Jesteśmy coraz bliżej naszej gotowej i darmowej strony WWW.

Konfiguracja pliku config.php

Na tym etapie musimy połączyć nasze pliki z bazą danych, do tego posłuży nam plik config.php znajdujący się na naszym FTP. Uruchamiamy więc program FileZilla i klikając na plik config.php prawym przyciskiem myszy, edytujmy jego zawartość wybierając w menu opcje Podgląd/Edycja. Powinien nam się uruchomić edytor, który domyślnie przypisaliśmy do edycji plików php, można również otworzyć ten plik w zwykłym notatniku. W moim przypadku otworzył się następujący edytor:

Plik config.php otwarty w edytorze

Teraz musimy uzupełnić plik danymi wprowadzonymi podczas tworzenia bazy danych. W moim przypadku będą to następujące dane:

Plik config.php otwarty w edytorze

Czyli: $config['db_username'] to nazwa użytkownika przypisanego do bazy danych. $config['db_password'] to hasło do bazy danych oraz $config['db_name'] to nazwa bazy danych. Po uzupełnieniu danych, zapisujemy nasz plik za pomocą menu Plik > Zapisz i wracamy do naszego programu FileZilla. Powinno otworzyć nam się okno dialogowe gdzie zgadzamy się na nadpisanie pliku config.php. Teraz możemy udać się na adres naszej strony, gdzie ukaże nam się strona:

Darmowy strona WWW

Nareszcie działa, choć jakby tak nie do końca. Dlatego że musimy zalogować się na zaplecze strony, i kliknąć jeden guzik!

Logowanie na zaplecze oraz inicjacja modułów

To już ostatni punkt :( Szkoda, fajnie się współpracowało! W celu inicjacji modułów na stronie musimy udać się na zaplecze poprzez dopisania do adresu naszej domeny, słowa admin. Czyli nasz adres do panelu administracyjnego powinien wyglądać następująco: nasza-darmowa-strona.pl/admin. Po wpisaniu analogicznego adresu, otrzymujemy następujący widok:

Darmowy strona WWW

Dane do logowanie to:

  • użytkownik: compsoul
  • hasło: compsoul

Pamiętaj aby zmienić te dane zaraz po zalogowaniu, inaczej ktoś będzie mógł dostać się na Twoją stronę!

Po zalogowaniu, z lewego menu bocznego, wybieramy Rozszerzenia > LISE. Po otwarciu widoku, klikamy w zakładkę Field Definitions następnie klikając w przycisk Scan Field Definitions:

Darmowy strona WWW

Po zeskanowaniu możemy wrócić na naszą stronę internetową, ciesząc się poprawnym wyglądem

Podsumowanie

W celach bezpieczeństwa powinieneś zmienić prawa dostępu do pliku config.php na FTP i ustawić silne hasło do zaplecza swojej strony. Z mojej strony to tyle, darmowa strona www jest idealną alternatywą dla wszelakiej maści kreatorów typu WiX czy Elementor. Zachęcam do dzielenia się uwagami w sekcji komentarzy, w przypadku pytań zapraszam na naszą grupę na telegramie ewentualnie jeżeli mamy pytanie odnośnie CMS, możemy skorzystać z dostępnych opcji wsparcia udzielanych przez twórców. Dzięki za przeczytanie :)